Geotermalno bušenje za potrebe toplotnih pumpi i geotermalnih sondi
Geotermalno grejanje pomoću toplotnih pumpi je relativno nova tema. Upotreba toplote koja nas okružuje može se pripisati alternativnim metodama grejanja. Neiscrpnost prirodne toplote i visoka efikasnost toplotne pumpe jedinstveno daju ovom načinu zagrevanja velike perspektive u budućnosti.
Unutrašnjost zemlje ispod određene dubine ima konstantnu pozitivnu temperaturu, čija vrednost ne zavisi od godišnjeg doba. To prirodno svojstvo konstantnosti pozitivne temperature na dubini omogućava upotrebu toplotne pumpe u gotovo bilo kom okruženju – ne samo u zemlji (meka tla), već i u stenama, kao i u vodi.
Pristup zemljinoj toploti vrši se pomoću geotermalnih bušotina – najvažnijeg elementa celog geotermalnog sistema grejanja. Bušenje je najkritičnija faza rada, od koje zavisi efikasnost celog sistema. Stoga je potrebno pažljivo izračunati ukupnu dubinu bunara i izraditi projekat, uzimajući u obzir sledeće faktore:
- Vrsta tla i geološke karakteristike strukture tla na lokaciji;
- Potrebna snaga sistema;
- Klimatske karakteristike regiona i dr.
Sistem zasnovan na geotermalnim bušotinama ima nekoliko prednosti u odnosu na druge vrste autonomnog grejanja:
- Da bi sistem funkcionisao, nisu potrebni tradicionalni izvori energije: ugalj, drva, gas, itd. Električna energija je potrebna samo za rad toplotne pumpe i cirkulaciju rashladne tečnosti u sistemu.
- Ekološki. Nema štetnih emisija gasova. Bezbednost u životnoj sredini se podstiče malim prečnikom bušotine za toplotne pumpe.
- Radni vek sistema dostiže nekoliko desetina godina.
- Raširena upotreba. Ova vrsta grejanja može se koristiti na bilo kojoj vrsti tla. Ne zavisi od dostupnosti bilo kog resursa.
- Visoka sigurnost opreme. Sistem ne koristi plamen ili druge izvore opasnosti.
- Sistem se može koristiti i za grejanje i za hlađenje.
- Brza otplata
Povratak na usluge